CNC Torna Tezgahları Satanlar

CNC torna tezgahları genel olarak hidrolik tertibat vasıtası ile çalışırlar. Hidrolik tertibat ise elektronik bir sistem ile uzaktan yönetilir. CNC torna tezgahının, çalışmaları kontrol eden beyni bulunmaktadır.

Gelişen teknoloji sayesinde eklenen CNC özelliği sayesinde; torna tezgahlarında işlenecek olan iş parçaları ile ilgili değerler, CNC kontrol paneli üzerinden girilebilir. İş parçası ile alakalı işleme değerleri bir kez panele girilip hafızaya alındığında seri üretim gerçekleştirilebilmektedir. Anlattıklarımızdan anlaşılacağı üzere, CNC teknolojisi sayesinde torna tezgahı operatörünün işi oldukça kolaylaştırılır.

Üniversal Torna Tezgahları

Herhangi bir iş parçası tornalanmak istendiğinde, üniversal torna tezgahı tarafından bu işlem gerçekleştirilebilir. Üniversal torna tezgahları sdından da anlaşılacağı üzere, tüm ölçülerde tornalama işlemi yapabilen tezgahlardır. Üniversal torna makinelerinin diğer ismi de puntalı torna tezgahıdır. Bu isimle tabir edilmesinin nedeni ise işlenecek materyalin puntalar arasına bağlanabiliyor olmasıdır. Üniversal torna tezgahlarındaki ilerleme hareketinin gerçekleşmesi amacı ile bir mekanizmalı tahrik motoru kullanılmıştır.

Üniversal Torna Tezgahlarının Genel Yapısı

Kızak rayları olan torna tezgahı yatağı ayaklar üstüne oturur . Tezgah yatağı gövdesi fener mili kutusunu, takım arabasını ve gezer puntayı taşır. Tezgahın yapısal büyüklüğü punta yüksekliği (h) ve tornalama boyu (I) vasıtasıyla belirlenir, örneğin: 250 mm x 1500 mm. En büyük tornalama çapı yaklaşık olarak punta yüksekliğinin yarısını gösterir.

Fener Mili Kutusu ve Fener Mili

Fener mili gövdesindeki dayanıklı hassas rulmanlı yataklar içine konumlandırılmıştır. İş milinin doğru şekilde yataklanması ve form değiştirmemesi; iş parçasının istenilen ölçülerde hatasız olarak işlenmesine imkan verir. Büyük boşlukları olan ya da yeteri kadar devir sayısına ulaşmayan bir dönme hareketi, işleme esnasında iş parçası üzerinde istenmeyen durumların oluşmasına yol açar. Bu istenmeyen durumlar silindiriklik hatası ve titreşim boşlukları olarak sınıflandırabilir.

Fener Milinin Tahrik Edilmesi

Üniversal torna tezgahlarının tahrik birimleri için alternatif akım motorları tercih edilmektedir. Alternatif akım motorundan sağlanan güç ve hareket enerji iletim ünitesine gider ve oradan da fener miline aktarılır.

Comments are closed.